session uppdatera gms varning förnya
Vill du stanna kvar på sidan?
Du har varit inaktiv i en längre stund och kommer att bli utloggad om du inte väljer att stanna kvar på sidan.
Automatisk utloggning sker om cirka
Stanna kvar på sidan
Problem med nätverket
Inget internet. Kontrollera din nätverksanslutning.
Tillfälligt tekniskt fel

2025-06-09

Omställningsstudiestödet – utmaningar och möjligheter sedan starten

Omställningsstudiestödet söktes av många när det lanserades i oktober 2022.

När det nya omställningsstudiestödet infördes under höstterminen 2022 var det med höga förväntningar. Men det blev nog inte riktigt som någon hade tänkt sig.

– Att det kom in så mycket ansökningar i både första och andra omgången blev en tung och efterhängsen start. Att vi nu direkthandlägger känns fantastiskt, säger Annika Fahlander, chef på utbetalningsavdelningen.

Sommaren 2022 klubbade riksdagen igenom omställningsstudiestödet, ett helt nytt studiestöd för personer mitt i livet som ville stärka sin ställning på arbetsmarknaden. Stödet skulle gå att söka redan 1 oktober samma år, och tidigt stod det klart att stödet skulle bli eftertraktat. När de tre första dagarna hade gått efter att ansökan öppnade hade prognosen för tre månaders ansökningar kommit in.

– Vi blev fullkomligt överösta med ansökningar, många fler än vad vi hade kapacitet att handlägga. Jag tror ingen var beredd på den anstormningen. Där och då misstänkte vi omställningsstudiestödet inte skulle bli vad vi hade tänkt oss, säger Annika Fahlander.

Omställningsstudiestödet hade införts på kort tid, och jämfört med det vanliga studiemedlet så var villkoren som skulle prövas betydligt fler och mer komplicerade. Det var dessutom fler parter än bara CSN som var involverade i handläggningsprocessen, så som Försäkringskassan och omställningsorganisationerna.

Stödet fick stor uppmärksamhet, inte minst kring den generösa bidragsdelen. Men den korta införandetiden tillsammans med de många och detaljerade villkoren gjorde att det inte var helt tydligt vem stödet var till för. Många som redan studerade skickade in en ansökan, och de allra flesta som sökte uppfyllde inte villkoren. I den första omgången skickades nästan 29 000 ansökningar in och av dessa avslogs 85 procent. I den andra inkom lika många. 80 procent avslogs.

– Att studera och få 80 procent av lönen lät ju lockande när man läste reglerna lite snabbt. Men många förstod inte villkoren och vem omställningsstudiestödet riktade sig till. Det var förståeligt, stödet var ju helt nytt och villkoren inte så lätta att sätta sig in i. För CSN:s del var nästan allt arbete att sitta och avslå ansökningar. Att det kom in så många ansökningar i både första och andra omgången blev en tung start, säger Annika Fahlander.

Annika Fahlander, chef för utbetalningsavdelningen på CSN.

Manuellt arbete

Ansökningarna hopade sig, och det snabba införandet innebar också att inget handläggningssystem hade hunnits tas fram. Allting behövde hanteras manuellt. Och att pröva varje ansökan visade sig också vara mer komplicerat än väntat.

– I vårt remissvar inför att stödet skulle beslutas varnade vi för att handläggningstiderna skulle bli långa på grund av det komplicerade regelverket. Det visade sig vara mer komplicerat än vi trodde, villkoren var väldigt omfattande. Vi har exempel från handläggningen där vi skulle ta reda på om en person arbetat i snitt 16 timmar i veckan under åtta av de 14 senaste åren och så har vi fått in 184 lönespecifikationer som intyg att gå igenom. Såklart är sånt väldigt tidsödande att göra manuellt, säger Annika Fahlander.

Många tvingades vänta länge på besked, och i väntan valde många att istället ansöka om vanligt studiemedel för att kunna påbörja sina studier. Då uppstod nya problem. Studiemedel kan inte ges för samma tid som man har omställningsstudiestöd.

Alexandra Swenning, utredare på rättsavdelningen.

– Det här skapade en besvärlig sits för alla som ville studera. Många som kanske hade uppfyllt villkoren gjorde det plötsligt inte eftersom de hade fått studiemedel under tiden de ansökt om omställningsstudiestöd. Det blev dominoeffekt där fördröjningar ledde till fler fördröjningar, säger Alexandra Swenning, utredare på rättsavdelningen.

Vändningen kom under hösten 2024

Under 2023 väntade som mest 35 000 personer på besked. Men, under 2024 kunde läget gradvis förbättras. Fler handläggare kunde anställas efter att regeringen skjutit till extra pengar till CSN i höstbudgeten under 2023. Under våren 2024 infördes också grunderna till ett handläggningssystem som gjorde stor skillnad.

– Alla nya handläggare som anställdes ökade vår handläggningskapacitet mycket. Men det handläggningssystem som infördes under våren 2024 och som fortsatt att utvecklas har gjort stor skillnad. De regelförenklingar som riksdag och regering har beslutat om, efter CSN:s förslag, bidrar också. Förutsättningarna är bättre nu, och inte minst har vi fått viss rutin såhär två och ett halvt år senare, säger Annika Fahlander.

Andelen personer som inte uppfyller villkoren har också minskat sedan första omgången.

– Villkoren och vem stödet är till för har blivit tydligare. Fler förstår nu att omställningsstudiestödet inte är för alla. Under 2023 införde vi till exempel en föransökan på csn.se som alla behövde gå igenom innan de lämnade in sin riktiga ansökan. Sannolikt hjälpte det den som var intresserad att ta reda på om man låg bra till eller inte, säger Annika Fahlander.

Ljusare läge framåt - men osäker finansiering

Prognosen framåt är alltså ljusare än historien. Handläggningstiderna har sjunkit och fler får besked innan studiestart. Systemstödet ska dessutom fortsätta utvecklas de närmaste åren. Innan ansökansomgången för höstterminen 2025 öppnade den första april i år så väntade cirka 1 500 personer på besked, vilket var det lägsta antalet sedan starten. Men även om läget har förbättrats finns det viss osäkerhet framåt. Framtida bemanning är en sak.

– CSN:s prognos över hur många handläggare som skulle behövas för att handlägga OSS gjordes innan stödet infördes, och nu efter de erfarenheter vi har samlat på oss bedömer vi att vi behöver fler än de 50 vi initialt trodde skulle behövas. Vår bedömning är att omställningsstudiestödet ska handläggas av cirka 85 medarbetare. Vi har därför bett regeringen om ett större anslag för 2026. Vi behöver en långsiktigt hållbar finansiering för att kunna säkerställa att vi har de resurser som vi bedömer att vi behöver för att inte riskera att hamna i samma läge igen, säger Annika Fahlander.

Försäkringskassans handläggningstider är en annan faktor. De levererar beslut om årlig inkomst som behövs för att fastställa storleken på omställningsstudiestödet. Utan beslut om årlig inkomst, inget beslut om omställningsstudiestöd.

– Försäkringskassan har också för tillfället längre handläggningstider kring årlig inkomst, och utan besked från dem så kan vi inte gå vidare i vår handläggning. Men kan dessa två orosmoln skingras så har vi bra förutsättningar för att snabbare handlägga omställningsstudiestödet, så att de allra flesta kan få ett beslut innan de börjar studera. Då kan stödet också nå sitt syfte, att hjälpa människor att bredda sin kompetens och bli mer attraktiva på arbetsmarknaden, säger Annika Fahlander.

Hjälpte den här sidan dig?

Få hjälp kring bidrag och lån för studier, hur du betalar tillbaka eller andra ärenden.