session uppdatera gms varning förnya
Vill du stanna kvar på sidan?
Du har varit inaktiv i en längre stund och kommer att bli utloggad om du inte väljer att stanna kvar på sidan.
Automatisk utloggning sker om cirka
Stanna kvar på sidan
Problem med nätverket
Inget internet. Kontrollera din nätverksanslutning.
Tillfälligt tekniskt fel

2025-07-17

Christina Henryson blir ny gd för CSN

Skatteverkets ekonomidirektör Christina Henryson har idag utsetts av regeringen till ny generaldirektör för CSN. Christina börjar sitt nya uppdrag den 1 september 2025.

-Jag ser verkligen fram emot uppdraget och känner mig både glad och ödmjuk inför den möjlighet jag fått att leda CSN framöver. Det är en väl fungerande myndighet med ett högt förtroende och det känns inspirerande att få bli en del av det, säger Christina Henryson.

Christina har lång erfarenhet av ledarskap inom statliga myndigheter, med särskilt fokus på styrning, verksamhetsutveckling och digitalisering – alltid med medborgaren i centrum. Hon har även en bakgrund från privat sektor, där hon har arbetat som revisor, konsult och produktägare. De senaste sex åren har Christina haft rollen som Ekonomidirektör på Skatteverket.

Vi hälsar Christina varmt välkommen till oss på CSN.

Ta del av pressmeddelandet på Regeringskansliets webbplats

 

Bild på Christina Henryson

Fotograf Fialotta Bratt

Hjälpte den här sidan dig?

Få hjälp kring bidrag och lån för studier, hur du betalar tillbaka eller andra ärenden.