session uppdatera gms varning förnya
Vill du stanna kvar på sidan?
Du har varit inaktiv i en längre stund och kommer att bli utloggad om du inte väljer att stanna kvar på sidan.
Automatisk utloggning sker om cirka
Stanna kvar på sidan
Problem med nätverket
Inget internet. Kontrollera din nätverksanslutning.
Tillfälligt tekniskt fel

2026-09-09

Christina Henryson gästar GD-podden

I det senaste avsnittet av Arbetsgivarverkets GD-podden möter Arbetsgivarverkets generaldirektör Ann Follin CSN:s generaldirektör Christina Henryson.

 

Samtalet handlar om att utveckla och framtidssäkra CSN, och om vad förändring innebär för både ledarskap, medarbetare och organisation.

I podden berättar Christina Henryson om CSN:s utvecklingsresa och myndighetens uppdrag. Digitalisering är en viktig del av arbetet, men samtalet handlar också om människorna bakom förändringen och om hur rätt kompetens behöver finnas på plats när verksamheten utvecklas. Christina Henryson berättar också om glappet mellan CSN:s system och kundernas behov och förväntan

Lyssna på GD-podden med Christina Henryson på Arbetsgivarverkets webbplats.

GD-podden är Arbetsgivarverkets podd om ledarskap i staten. I varje avsnitt samtalar Ann Follin med generaldirektörer och andra ledare om uppdrag, ansvar och lärdomar från rollen som högsta chef och arbetsgivare.

Hjälpte den här sidan dig?