Mina sidor och e-tjänster
Om våra e-tjänster
CSN erbjuder e-tjänster för:
- Studier med studiemedel eller studiestartsstöd
- Körkortslån
- Hemutrustningslån
- Våra partners
För studier på gymnasiet med studiehjälpens bidrag har vi ännu inte några e-tjänster.
Mina sidor för studier med studiemedel eller studiestartsstöd samt körkortslån
De tjänster som visar personliga uppgifter kräver att du kan identifiera dig. Med ett mobilt bank-id kan du använda alla tjänster i Mina sidor.
Mina sidor för hemutrustningslån
Du som har hemutrustningslån kan själv utföra en del av dina ärenden med hjälp av e-tjänsten Hemutrustningslån - Mina sidor.
Du loggar in med ditt kundnummer och din personliga kod. De uppgifterna får du på ditt årsbesked i januari varje år. Saknar du personlig kod kan du beställa en kod med hjälp av ditt kundnummer på inloggningssidan.
E-tjänster för partner till CSN
I Mina tjänster finns CSN:s e-tjänster för partners. Här kan skolor och utbildningsanordnare rapportera utbildnings- och studerandeuppgifter till oss. I Mina tjänster finns också tjänsten Studiestartsstöd för dig som arbetar på kommun
I tjänsten Körkortslån ska du som arbetar på trafikskola rapportera uppgifter till CSN.
Om e-legitimation
Med bank-id eller någon annan e-legitimation kan du skriva under din ansökan och skicka med eventuella bilagor direkt på webben. Det innebär att du kan få ditt beslut snabbare.